Třídírna odpadu ve Svatém Poli
Proces třídění odpadu ve Svatém Poli lze shrnout do sedmi jednoduchých kroků. Váš odpad tak projde právě těmito fázemi.
Krok 1
Svoz odpadu
Do třídírny putuje využitelný odpadní materiál z Dobříše, přilehlých obcí a podnikatelů, nejčastěji plasty, tetrapakové obaly a papír. Svoz odpadu se zajišťuje na základě dohody s obcemi dle objednávek nebo stanoveného harmonogramu. Podnikatelé mohou navážet využitelný odpad přímo na bránu zařízení.
Krok 2
Evidence materiálu
Papíru se vytřídí okolo 460 tun, tetrapaku 15 tun a plastu se vytřídí okolo 380 tun ročně. Množství vytříděného papíru a plastu dlouhodobě roste, přesto se z celého množství vytřídí velké procento odpadu, které do plastů rozhodně nepatří (směsný komunální odpad, použité pleny, pneumatiky, podlahové krytiny, směsný stavební odpad, apod.)
Krok 3
Vážení odpadu
Při příjezdu na třídicí linku se odpad zváží a vysype na přijmu v hale.
Krok 4
Zpracování odpadu
Pracovníci haly lopatou po menších dávkách posouvají odpadky na pás vedoucí k lince na dotřídění. Již zde dochází k částečnému přetřídění odpadu, zejména takového, který by mohl poškodit zařízení.
Krok 5
Třídění odpadu
Obsluha pásu bedlivě sleduje odpad který přijíždí. Vedle sebe mají kóje, do kterých třídí různé druhy druhotných surovin. Zde třídí fólie na čiré a barevné, PET lahve dotřiďují na čiré, modré, zelené a mix. Dále rozlišují tvrdé obaly HDPE (obaly od čisticích prostředků, pracích prášků), kelímky od jogurtů, zeleniny, masa a ostatní plasty (přepravky, zahradní nábytek a dětské hračky).
Krok 6
Lisování
Takto vytříděný odpad je lisován do balíků vážících okolo 300 kg.
Krok 7
Expedice
Slisované balíky odváží vysokozdvižný vozík na plac před halou. Jakmile se nastřádá dostatečně velké množství pro naplnění kamiónu, balíky přebírají zpracovatelé, kteří z těchto komodit vyrábí nové výrobky. PET lahve jsou dále využívány v obalovém, automobilovém a textilním průmyslu. Z tvrdých plastů dneska dokážou vyrobit střešní krytiny, plotové dílce, zámkovou dlažbu a podobně. Fólie se vrací většinou ve formě obalového materiálu a textilu - v ponožkách nebo třeba mikinách.